Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
Danes mineva 78 let od začetka množičnih deportacij Judov iz Prekmurja. Izjemna duhovna, intelektualna in človeška sled judovske skupnosti v naših življenjskih prostorih nas še danes zavezuje k temu, da bomo njihovo zapuščino kot opomin na grozodejstva ohranjali za zanamce. Tako tudi 26. aprila, ko se spominjamo obletnice deportacij v Prekmurju, obeležujemo dan spomina na žrtve holokavsta v Sloveniji. Ob tej priložnosti je danes v mestni hiši potekala predstavitev čezmejnega projekta Never Forget, katerega projektni partnerji so Židovska općina Čakovec, Sinagoga Maribor in Občina Lendava.
Skozi pretekla desetletja je spomin na tukajšnjo judovsko skupnosti živel skozi številne dogodke, razstave, publikacije in spominske slovesnosti, leta 2019 smo v Lendavi to dopolnili s prvim polaganjem tlakovcev spomina in s tem še dodatno utrdili vezi med sosednjimi mesti in njihovimi podobnimi usodami povezanimi z judovsko skupnostjo, je izpostavil župan Občine Lendava Janez Magyar v pozdravnem nagovoru in dodal: »Verjamem, da se je tudi iz tega simboličnega, a tudi zelo čustvenega dogodka rodila odlična ideja Židovske općine Čakovec po vzpostavitvi ponovne naveze skozi projekt Never Forget«.
Nikoli ne smemo pozabiti! V spomin in opomin na holokavst ter spodbujanje strpnosti in solidarnosti v Evropski uniji
Nosilka mednarodnega projekta Never Forget - Remembering the Holocaust and building tolerance and solidarity in the EU, krajše Never Forget, ki ga financira Evropska unija, je Židovska općina Čakovec. Partnerja projekta pa sta Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor in Občina Lendava. Vsi projektni partnerji bodo tekom leta izvajali najrazličnejše aktivnosti, katerih cilj bo ohranjati spomin na žrtve totalitarnih režimov, krepiti evropsko državljansko kulturo, demokracijo, spoštovanje človekovih pravic ter razmišljanje o evropski kulturni raznolikosti in skupnih vrednotah.
»Holokavst je v Evropi zgodovinsko dejstvo, ki je imelo nepredvidljive posledice na vrednote in politiko na naši celini. Najbolj izrazito pa je vplival na obstoj judovskega naroda. Uničil je judovske skupnosti na Hrvaškem, v Sloveniji in na Madžarskem ter jim onemogočil, da vzpostavijo stanje in dosežke iz predvojnih časov,« je v predstavitvi projekta povedal predsednik Židovske obćine Čakovec Andrej Pal.
Načrtovane aktivnosti, ki jih bo izvajal partner projekta Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor, je predstavila koordinatorica programov Marjetka Bedrač in ob tem spomnila na številne že izvedene projekte in dobro sodelovanje Sinagoge Maribor z kulturnimi ustanovami v občini Lendava.
»Partnersko sodelovanje je naravno nadaljevanje družbenih in človeških vezi, ki v tem prostoru obstajajo od nekdaj,« je izpostavila tudi vodja Tanja Šimonka, vodja oddelka za družbene dejavnosti Občine Lendava in se ozrla tudi na vse pomembne mejnike, projekte in geste, s katerimi si v lokalni skupnosti prizadevamo, da bi žlahtno dediščino tukaj živeče judovske skupnosti in njenih posameznikov iztrgali iz brezna pozabe.
Po predstavitvi projekta so se ob dnevu spomina na žrtve holokavsta v Sloveniji s polaganjem vencev na judovskem pokopališču v Dogi vasi žrtvam poklonili predstavniki lokalnih, judovskih in narodnostnih inštitucij ter predstavniki Hrvaške, Madžarske in Izraela, venec pa je položila tudi Garda Slovenske vojske v imenu predsednika Republike Slovenije. Žrtvam holokavsta se je s spominsko molitvijo poklonil tudi glavni rabin za Slovenijo Ariel Haddad.
Več o projektu in načrtovanih aktivnostih si lahko preberete TUKAJ.
Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja pripadajo izključno Občini Lendava in ne odražajo stališč Evropske unije ali Izvajalske agencije za izobraževanje, avdiovizualno področje in kulturo (EACEA), zato Evropska unija in naročnik ne prevzemata odgovornosti za vsebino le teh.