Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
V okviru projekta »Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi« se je ob koncu lanskega leta odvil terenski nabor podatkov o fizični dostopnosti občine Lendava, ki ga je izvedla strokovna ekipa Geodetskega inštituta RS (GI). Zbrani podatki so objavljeni v pregledovalniku Dostopnost prostora, kjer so na enem mestu enotno prikazani podatki o fizični dostopnosti urbanih prostorov vseh v projektu sodelujočih občin.
Projekt je namenjen izboljšanju fizične dostopnosti in mobilnosti za vse prebivalce posamezne sodelujoče občine, predvsem za starejše, za osebe s senzornimi okvarami vida in sluha ter za gibalno ovirane. Strokovnjaki z Geodetskega inštituta Slovenije (GI) so v okviru projekta do zdaj izvedli že več kot 70 pregledov fizične dostopnosti urbanih občinskih infrastruktur. Strokovni sodelavec GI-ja, Jani Demšar, je izpostavil, da je pri tovrstnih ocenjevanih fizične dostopnosti vedno nujno sodelovanje z invalidi oziroma ciljno skupino prebivalcev z oviranostmi, saj lahko le oni verodostojno in iz lastnih izkušenj ocenijo ustrezno ali neustrezno dostopnost urbane arhitekture. V Lendavi je nabor podatkov izvedel zajemalec Aljoša Škaper.
Na podlagi zajetih podatkov o dostopnosti infrastrukture za ranljive skupine v sodelujočih občinah nastaja spletni pregledovalnik, v katerem so dostopne informacije o fizičnih ovirah na poti, dostopnosti javnega prometa, parkirnih mest, primernosti javnih objektov ter poti in prehodov za pešce. Podatki so vsem uporabnikom za boljše omogočanje lastne mobilnosti na voljo brezplačno, upravljalcem infrastrukture pa služijo za odpravo ovir v urbanih prostorih. Zbrani podatki o fizični dostopnosti vseh sodelujočih občin so objavljeni v pregledovalniku Dostopnost prostora, kjer so na voljo tudi podatki o fizični dostopnosti občine Lendava.
Občina Lendava se je projektu »Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi« pridružila leta 2023. Projekt, ki ga izvaja Geodetski inštitut Slovenije (GI), vodi in financira pa Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE), poteka že od leta 2016, do zdaj pa se mu je pridružilo že več kot 75 občin iz vse Slovenije, ki imajo skupno skoraj 1,4 milijona prebivalcev. Cilj projekta je priključitev vseh 212 slovenskih občin.