Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
Iva Nemec je profesorica hrvaškega in italijanskega jezika ter književnosti, dramska pedagoginja in pripovedovalka. Ljubiteljica dobrih knjig in gledališča. Ljubezen do gledaliških desk jo je zadela med dolgoletnim igranjem v eksperimentalni gledališki skupini Dr. Inat v Puli. Podpisana kot avtorica knjige NeIstraŽena - nevidna zgodovina istrskih žensk in učbenika dramsko pedagoške vzgoje Igrom do (spo)razumijevanja. Specializirala je dramsko pedagogiko v Zagrebu. Je ena izmed ustanoviteljic lendavskega društva Kaleido, kjer vodi dramske delavnice za otroke in mladino ter tematske delavnice za učitelje in strokovne delavce. Na pedagoški univerzi v Čakovcu poučuje predmete: Dramska vzgoja ter Uprizoritvena umetnost in lutkarstvo. Živi v Lendavi.
To so njeni knjižni predlogi:
Dubravka Ugrešić: Lisica
Roman, ki se v sprehodu skozi alejo književnosti dotika tem o življenju, umetnosti, osamljenosti, moških in ženskah, feminizmu, pomenu književnosti, bolečem občutku ne pripadnosti, konfliktu starosti in načinu življenja z odtujeno digitalno dobo, trpljenju izseljencev in drugih tem.
Ivana Sajko: Trilogija o neposluhu
Tri drame in eno besedilo, ki govorijo o možnostih neposlušnosti in prekrška, pa naj gre za ljubezensko zvezo ali odnos do družbenega ali političnega konteksta.
Georgi Gospodinov: Fizika žalosti
Roman o nenehnem spreminjanju obdobja in sistema. Poetična kronika kolektivnega spomina nekega nekdanjega časa, v katerem glavni lik v iskanju zdravila za melanholijo postane pisatelj.
Tara Westover: Educated
Škandalozno zanimiv memoar o življenjskih odločitvah, življenjski poti mladega dekleta ter pomembnosti in pomenu izobraževanja.
Italo Calvino: Nevidna mesta
Ko iščete mesto, v katerem bi lahko živeli, bi ga našli v Calvinovi igrivi in trezni sintaksi in mestih, ki so s prostim očesom nevidna.
Alek Popov: Misija London
Ko se tragikomičnost dnevnih poročil spremeni v literaturo, nastane knjiga, v kateri jočeš od smeha, ker je tako pretirana in zabavna, da se zavedaš, da je čas, v katerem živimo, literarno zelo navdihujoč in uporaben.
Jonas Jonasson: Stoletnik, ki je zlezel skozi okno
Allan se odloči, da bo med praznovanjem svojega 100. rojstnega dne zbežal iz doma ostarelih. Že v prvih vrsticah knjige osvoji simpatije bralcev, ker njegove dogodivščine postanejo tema o kateri pripoveduješ družinskimi članom med kosilom, kot da je to zgodba o vašem sorodniku, ki vedno pripravi kakšno smešno norost.
Benji Davies: Dedkov otok
Slikanica dragocena za pogovor in soočenje otroka s temo, kaj se dogaja, ko se od nas poslovi nekdo, ki smo ga imeli radi. Dedkov otok ne govori o smrti, ampak o življenju, ki ga moramo vsak sleherni trenutek užiti v vsej mavrični barvitosti, v dolgih objemih, v utripanju src svojih najdražjih.