Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
Gabriela Bence Utroša je profesorica madžarskega jezika in književnosti, sodna tolmačka za madžarski jezik, prevajalka, pisateljica in velika ljubiteljica dobrih knjig. Širši javnosti je znana predvsem po literarnem ustvarjanju za otroke, na podlagi njenega besedila z naslovom Visszahozott szép karácsony (1994) pa so leta 2000 v koprodukciji RTV Slovenije posneli tudi film z naslovom Karácsonyi varázslat (Božična čarovnija). V zadnjem času je prebrala veliko dobrih kunjih pravi, za vas pa je izbrala:
Petra Škarja: CAMINO: Od suženjstva do svobode. Novo mesto: 5KA Izobraževanja, 2019
Avtorica knjige prizna, da se je knjiga pisala 13 let, oziroma kar 24, le spisana je bila na in po Caminu. Na poti, ki ji je predstavljala osebni prehod. Prehod iz lastnega suženjstva do svobode. Pripravljena je bila iti na konec sveta, da se reši okovov in travm iz otroštva in to je tudi storila. Šla je na konec sveta (Fisterra) iskat preprosto – lahkotnost in svobodo.
Knjiga za vse, ki so si kdaj želeli odložiti težka bremena preteklosti.
James Bowen: Bobovo darilo (Kako me je maček naučil pomena božiča). Ljubljana, Mladinska knjiga, 2014
Britanski avtor James Bowen in njegov maček Bob sta eden najbolj nenavadnih pisateljskih parov zadnjega časa. Skupaj odkrivata pomen novih začetkov, človeškosti, ljubezni in prijateljstva. S svojo navdihujočo zgodbo pa vedno vnovič opominjata, kaj v življenju zares šteje. Avtor zapiše: „Ko smo se tako vsi trije stiskali na zofi na tisti mrzli decembrski večer, sem si obljubil še nekaj. To darilo bom cenil ne le ta božič, ampak vse dokler bova ostala skupaj.“
Samo Rugelj: Resnica ima tvoje oči. Maribor: Litera, 2018
Zaradi izrecnega opozorila glede avtorskih pravic takoj na začetku knjige, o vsebini in celotnem romanu le toliko: priporočam, vendar z opozorilom, da ni smešnica! Morda le citat iz spremne besede, upam da je toliko dovoljeno: „Pod tem napetim romanom se pretaka tudi ponikalnica, na katero v današnjih hitrih časih hitro pozabljamo: težko je živeti prav, če ne bereš pravih knjig.“ (Andrej Blatnik)
In na koncu še 2 knjigi (cvetki):
Seveda, Skrivni dnevnik Hendrika Groena, starega 83 let in ¼ (Kako z življenjem narediti še nekaj) in Skrivni dnevnik Hendrika Groena starega 85 let (Do konca se živi)
Duhovito, zabavno in presunljivo - Jadran Krt za 3. življenjsko obdobje!
Knjiga je dobra izbira: Doroteja Kukovec (15.5.2020)
Doroteja Kukovec je profesorica razrednega pouka, ki jo poleg dela z otroki v razredu veseli tudi gledališka vzgoja starejših učencev. Z njimi je ustvarila številne gledališke predstave, ki so bile dobro sprejete med občinstvom in s strani strokovnih žirij nagrajene kot izvirne in aktualne. Ljubezen do gledališča ji je v otroštvu vzbudilo dolgoletno igranje v gledališki skupini La luna, pod mentorstvom učitelja Borisa Györköša, v katerih so se kalile tudi Viktorija Bencik (MGL), Petra Kavaš (LG Pupilla) in Melita Kontrec (RTVSLO). Podobno metodo dela z učenci, kjer se naučijo sami ustvarjati predstavo od A do Ž uporablja tudi sama. Veseli jo vse, kar je povezano z umetnostjo: rada prebira in deklamira poezijo, ob priložnostih vzame v roke mikrofon in zapoje, še raje se odpravi na kak dober koncert odkrivat glasbenike, ki jih še ne pozna. Ogledi gledaliških predstav ji hranijo dušo, ustvarjalno kuhanje novih jedi pa želodec. To so njeni knjižni predlogi:
George Orwell: Živalska farma
Knjiga, ki je lahko bereš kot ''pravljico za odrasle''. Politična satira, ki govori o tem, kaj se zgodi ko prašič (beri človek) dobi oblast v svoje roke. Neverjetno aktualna in večna! Eno je zagotovo: ne moreš je prebrati samo enkrat. Ugotovite zakaj je temu tako.
Mila Kačič: Skoz pomladni dež bom šla
Nekje sem prebrala, da Mila kot gledališka igralka v gledališču skoraj nikoli ni igrala ljubezenskih vlog. Morda se je zato zatekla k pisanju tako zelo krhke, pretresljive, osebno-izpovedne poezije, saj so v njej vrela vsa možna čustva. Pri branju njenih pesmi je večkrat tako, da se zjočem in se v mislih sprašujem: ''Le kako je možno, da tako dobro opisuje ''moja'' čustva, pa me sploh ne pozna? ''
Knjiga, ki mi je še posebej pri srcu, ker mi jo je podaril najboljši prijatelj, ko je ugotovil, kako zelo mi ugaja Milina milina.
Jean Paul Sartre: Zaprta vrata
Gre za knjigo, pri kateri težko razložim kaj je tisto, kar me je tako zelo pritegnilo. Vem pa, da je v meni vzbudila ustvarjalnost, saj sva s prijateljico Petro Kavaš na to temo naredili gledališko predstavo s starejšimi učenci.
Drama, ki opisuje pekel-brezizhodno situacijo, večno krivdo, iz katere ne morejo izstopiti tri glavne osebe.
Mučno ozračje, na pol groteskna situacija in občutek kot pri gledanju dobrega trilerja-ko čakaš, kdaj se bo zgodilo nekaj srhljivega. Se zgodi ali ne? Preverite.
Svetlana Makarovič: Prekleti kadilci
Ko je govora o Svetlani, bi lahko predlagala vse njene knjige. Tako otroške kot tiste za odrasle. Preklete kadilce sem izbrala zato, ker sem se ob prebiranju nasmejala do solz, saj njen cinizem ne pozna meja. Drzna, začinjena knjižica, ki jo prebereš na mah.
In kaj najbolj paše zraven? Prižgana cigareta, kaj pa drugega!
Milena Miklavčič: Ogenj, rit in kače niso za igrače
Naredila sem napako, ko sem to neznano knjigo vzela s sabo na dopust, misleč, da bom na plaži lahkotno prebirala slovensko uspešnico, zraven srkala koktejl in vmes tudi malce zaspala na soncu. Namesto tega sem med branjem vsake toliko časa morala zajeti sapo, se otresti čudnega (temačnega) občutka in se potiho zahvaliti, da sem kjer sem in kdor sem.
Raziskavo o marsikdaj nasilni spolnosti naših prednikov bi danes morala prebrati vsaka ženska in vsak moški. Brez izjeme.